28 Temmuz 2011 Perşembe

Yemekte Sarmısak Sanatta Sarmısak


Geçtiğimiz günlerde Ankara Cer Modern’de (Adliye Sarayı’nın arkası) çok önemli bir “yarışmalı sergi” açıldı. Yaşar Holding Bünyesindeki Dyo boyalarının yarım asra varan süredir sanata ve sanatçıya hizmet adına ısrarla sürdürdüğü bir sergi açılışıydı.

Ülkemizin yetiştirdiği çok değerli ressamların neredeyse tamamı bu yarışmalı sergiye katılmışlar ve ödül almışlardır. Hatta bir çoğu yarışma jürisinde görev alarak serginin sürekliliğine yardımcı olmuşlardır.

İsimleri saymakla bitmez ancak ben yine bir kaçını saymak istiyorum.Orhan Peker, Turan Erol, Mustafa Ayaz, Adnan Coker, Devrim Erbil, Şefik Bursalı, Zafer Gençaydın, Veysel Günay ve Yalçın Gökçebağ...

İlk yarışma 54 yıl önce 1967 yılında
İzmir’de yapıldı. Ciddiyetini, önemini bozmadan günümüze kadar süregelen ilk özel sektör resim yarışması. Elbette Devlet Resim ve Heykel Yarışmaları’nı da unutmamak gerekir. Miladı 1930’lu yıllara kadar uzanır.

Ama ne yazıktır ki, eskiden oldukça çok olan yarışmalı sergiler bugün yalnız ikiye düşmüş, biri DYO, diğeri de Devlet Resim ve Heykel sergisidir.

Resim ve heykel yarışmaları, maddi ve manevi ödülleriyle ve özellikle genç sanatçıları destekleme açısından çok önemli. Ödül kazanan sanatçılar resim yapmaları için gerekli olan malzemeleri alabilmekte, dolayısıyla eserlerini oluştururken resimlerinin karşısında kendilerini daha güçlü hissedebilmektedir. Ödüller aynı zamanda geleceğe daha olumlu bakmalarına da neden olacaktır.

Ödül, başarının çok önemli bir parçası. Kendimden örnek verecek olursam; devamlı resim yapıyordum, çalışıyordum ama ne yakın çevremden ne de uzak çevremden görüş alabiliyordum. Ailemin “Yavrum bu yaptıkların ne olacak böyle? Duvar dipleri, kapı arkaları hep resim dolu, doğru dürüst de birşey olsa bari...” gibi sözleri moralimi çok bozuyordu. Resmi bırakmaya doğru gidiyordum.

Ancak 1972’de DYO’nun 4.yarışmasında aldığım ödül bende sihirli değnek etkisi yapmıştı ve ardı ardına ödüller almıştım. İki yılda bir gerçekleştirilen etkinlik, birinci yılında eserlerin toplanması, yarışmanın oluşumu ve sonuçların açıklanması, ikinci yıl ise ödül dağıtımı, seçilen eserlerin çeşitli şehirlerimizde sergilenmesi şeklinde oluşturulmuktadır. Serginin bu yılki durakları
İstanbul, Bursa, İzmir, Konya, Adana olup, son sergi olarak da, Ankara da görkemli bir törenle açılmıştır. Yaşar Holding yönetim kurulundan Feyhan Yasar, kısa bir konuşma yaptıktan sonra jüri üyeleri, Burhan Doğançay, Prof.Dr.Mustafa Pilevneli, Prof. Atilla Atar, Prof. Gören Bulut, Prof. Mümtaz Sağlam ve ODTÜ öğretim görevlisi ressam Yalçın Gökçebağ ödül kazanan altı genç sanatçıya ödüllerini vermişlerdir. Ödül alan eserler arasında 1975 Adıyaman doğumlu Fatih Karakaş’ın “Demokrasi” adlı sarmısak demeti tablosu seyirciler tarafından en çok ilgi çeken eser olmuştur.
"Anlaşılan şudur ki, sanat eserinde, konunun güzelliği değil eserin güzelliğidir."
Yalçın GÖKÇEBAĞ / Haziran 2011